Tuesday, 21 May, 2024, 10:24
The U.S. Food and Drug Administration gave a green light to Elon Musk’s Neuralink to implant its brain chip in a second person, signing off on the company’s proposed fixes for a problem that occurred in the first test participant.
Earlier this month, Neuralink said tiny wires implanted in the brain of its first patient had pulled out of position. Reuters reported last week, citing sources, the company knew from animal testing that the wires might retract.
The company intends to fix the problem by embedding some of the device's wires deeper into the brain, the WSJ report said citing a person familiar with the company and a document it had viewed.