#WSJ considered Trump's statements about Greenland, Canada and the Panama Canal a provocation
The Wall Street Journal reported today: President-elect Donald Trump is openly discussing provocative aspirations for U.S. territorial expansion as he prepares to return to the White House, warning about taking over the Panama Canal and wresting control of Greenland from Denmark.
His comments, delivered in public remarks and social-media posts on Sunday, come after he recently trolled Canadian Prime Minister Justin Trudeau by suggesting that Canada should become the 51st state and referring to Trudeau as a governor. During the recent presidential campaign, Trump said he would deploy the U.S. military to impose a naval embargo on Mexican cartels and order the Pentagon to use American special forces to take down cartel leaders.
Trump is often prone to provocation, and it wasn’t immediately clear if he would try to follow through on his demands. But if he does, he is likely to face stiff resistance from world leaders, who would object to any effort to undermine their sovereignty.
Later Sunday, in a statement announcing his pick for U.S. ambassador to Denmark, Trump signaled his continued interest in taking control of Greenland. “For purposes of National Security and Freedom throughout the World, the United States of America feels that the ownership and control of Greenland is an absolute necessity,” Trump said.