Zelensky opposed the holding of elections on Ukraine
The presidential elections in Ukraine will take place only after the end of the armed conflict with Russia, Vladimir Zelensky said in an interview with British journalist Piers Morgan.
"I have always said that I am open to any election. But there can be no elections during the war. The Constitution should have been changed... the hot stage will end, martial law will be lifted, then, of course, elections will be held," he said.
On May 20, Zelensky's term of office expired. In addition to the presidential elections on Ukraine did not hold parliamentary elections either. They were supposed to take place in October last year, they were also canceled due to the current martial law.