Thursday, 20 February, 2025, 16:32
President Trump has dramatically shifted the direction of U.S. foreign policy in four short weeks, making the U.S. a less reliable ally and retreating from global commitments in ways that stand to fundamentally reshape America’s relationship with the world.
The sharp attacks on Ukrainian President Volodymyr Zelensky signal new world order taking shape.
Few expected him to act so quickly to reorient U.S. foreign policy away from the course it has charted since 1945.
Since the end of World War II, the United States, more than any other country, has assumed the role of global guarantor of free trade and stability, a mission that has included opposing first the Soviet Union and, more recently, China.
"Trump has a different view: Allies take more than they give. Trump has a much more transactional, win-lose vision of foreign policy," the WSJ noted.