Two people detained in connection with the explosion in Marseille
Two people have been detained in connection with the explosion at the Russian Consulate General in Marseille, the RMC television channel reported.
According to the media in the port area, “two men, aged 48 and 59, were detained after holding a pro-Ukrainian rally“.
“One of them is suspected of throwing explosive devices at the Russian Consulate General“, the statement said.
According to the television channel, the two detainees “were not previously known to law enforcement”.
Earlier, the Russian Consulate General reported that on Monday morning, unknown persons threw three objects on the territory of the diplomatic mission, two of which exploded. As a result of the incident, no one was injured and no material damage was caused to the building of the consulate general.