Lavrov: Macron continues Napoleon's work in an aggressive manner
Macron continues Napoleon's work aggressively, disguising his true intentions. This was stated by Russian Foreign Minister Sergei Lavrov at a briefing.
"Unlike his predecessors, Napoleon, Hitler, who also wanted to fight Russia, Mr. Macron is not acting so flexibly," Lavrov noted.
"Because they openly said: 'We must conquer Russia, we must defeat Russia,' and he, apparently, wants the same, but for some reason he says that we must fight Russia so that it does not defeat France, so that Russia does not create threats for France and Europe," Lavrov explained.
The French president's address to his people was called "nervous and quite extensive."
Macron said in his message that Russia had become a threat to France and Europe, calling for a discussion of the use of French nuclear weapons to defend the entire EU, noting that the United States had changed its position on Ukraine and Washington's leading role in NATO.