Shmygal: "Ukraine received the first funds from frozen Russian assets"
Ukraine has received the first funds from frozen Russian assets, formed by the income from these assets. This was reported by the Prime Minister of Ukraine Denys Shmyhal on his Telegram channel.
“Today we have received 752 million pounds sterling ($ 971.3 million) as part of the G7 ERA initiative (Extraordinary Revenue Acceleration for Ukraine)".
According to The Times newspaper, about 26 billion pounds worth of assets of the Russian Central Bank and another 18 billion pounds worth of assets of individuals included in the sanctions list have been frozen in the United Kingdom.