Thursday, 13 March, 2025, 09:50
Polish Prime Minister Donald Tusk said he reached a “historic breakthrough” with Recep Tayyip Erdoğan on Wednesday, as he tried to convince the Turkish president to play a role in securing peace between Ukraine and Russia.
"I approached President Erdoğan with an unequivocal proposal that Turkey should take as much co-responsibility for the peace process as possible," Tusk said.
His visit to Ankara follows Tuesday's meeting between Ukrainian and United States officials in Saudi Arabia, where the two countries agreed on a proposal for an immediate 30-day ceasefire as long as Russia accepts.
In addition, Tusk said that he and Erdogan discussed the prospect of cooperation between the two countries' companies in the restoration of buildings and infrastructure in Syria. The prime minister added that Erdogan will visit Warsaw in April.