Trump: "US aid cutoff did not worsen situation for Ukrainian Armed Forces"
US President Donald Trump said that his decision to stop military aid and stop sharing intelligence with Ukraine did not have negative consequences for the Ukrainian Armed Forces. He said this at a briefing for journalists, a video of his speech was published by Fox News.
"The decision to stop military aid and sharing intelligence with Ukraine did not have negative consequences for the Ukrainian Armed Forces. In fact, quite the opposite. I think it was appreciated. And you have to understand that if I see that someone is doing something bad, the only reason I intervene is for humanitarian reasons. A lot of people are dying there," Trump said.
At the same time, he noted that "it was a difficult situation," and Ukraine "had to be forced to do the right thing."
"I think they are doing the right thing right now, and we are trying to make a peace agreement. We want to achieve a ceasefire and then a peace agreement," the US President said.