Tuesday, 19 May, 2026, 18:13
The director-general of the World Health Organization (WHO), Tedros Adhanom Ghebreyesus, updated this Tuesday the balance of the Ebola outbreak declared last week in the northeast of the Democratic Republic of Congo (DRC), raising the suspected cases to more than 500 and suspected deaths to 130, and including at least one deceased in Uganda, which led him to declare on Sunday a "public emergency" of international scope.
Before the 79th World Health Assembly, Tedros detailed that "so far 30 cases have been confirmed in the Congolese province of Ituri," to which two others confirmed by Uganda in its capital, Kampala, are added, both originating from DRC, in addition to a US citizen who has already been transferred to Germany.