«Իջևանցի եմ նույնքան, որքան՝ ղարաբաղցի, գյումրեցի եմ նույնքան, որքան՝ վանաձորցի. Հայաստանում կլանային խշխանության էջը փակված է». Նիկոլ Փաշինյան. ՈՒՂԻՂ ՄԻԱՑՈՒՄ
Շաբաթ, 28 ապրիլի, 2018 թ., 15:35
Իջևանում ելույթ է ունենում Նիկոլ Փաշինյանը.
«Չկա որևէ կասկած, որ Հայաստանում մեկնարկած թավշյա հեղափոխությունը հաղթանակած է: Եվ մեզ կարճ ժամանակատահված է պետք, որպեսզի այդ հաղթանակը դե ֆակտո և դե յուրե հաստատենք: Մեր Ժողովուրդն ամուր կանգնած է այս հաղթանակի հետևում: Եվ ոմանք հույս ունեին, որ ժողովուրդն այնքան կուրախանա Սերժ Սարգսյանի հրաժարականի վրա, որ կմոռանա, թե ինչի համար է հավաքվել: Ս. Սարգսյանի հրաժարականն անհրաժեշտ էր, որպեսզի այդ հեղափոխությունը հասնի իր նպատակին, որի հիմնական իմաստը հետևյալն է. անկախ պաշտոնից որևէ անձի կամ կուսակցության իշխանություն չի պատկանելու: Իշխանությունը պատկանելու է ժողովրդին: Ուզում եմ, որ բոլորը արձանագրեն, որ այս հաղթանակն ունի մեկ տնօրեն, և այդ տնօրենը ՀՀ հաղթանակած քաղաքացին ու ժողովուրդն է: Դուք բոլորդ գիտեք, որ ես ծնվել և մեծացել եմ Իջևանում և ես եկել եմ այստեղ այս հայտարարությունն անելու՝ ես ծնունդով իջևանցի եմ, բայց քաղաքական գործունեության մեջ որպես ՀՀ քաղաքացի ես ասում եմ՝ ես նույնքան իջևանցի եմ, որքան ղարաբաղցի, գորիսեցի եմ նույնքան, որքան կապանցի, եղեգնաձորցի եմ նույնքան, որքան վանաձորցի, չնշեմ բոլոր քաղաքները: ՀՀ-ում կալանային կառավարման էջը փակված է»: