Երկուշաբթի, 20 ապրիլի, 2026 թ., 21:04
Հունգարիան կկատարի Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուի ձերբակալման միջազգային քրեական դատարանի (ICC) կողմից տրված ձերբակալման օրդերը, հայտարարել է Հունգարիայի նոր առաջնորդ Պետեր Մադյարը։
Նա հայտարարել է, որ Բուդապեշտը մտադիր է պահպանել իր անդամակցությունը Միջազգային քրեական դատարանին։ Հետևաբար, ցանկացած անձ, որը մտնում է ICC անդամ պետության տարածք ձերբակալման օրդերի ներքո, ենթակա է կալանքի։
2024 թվականի նոյեմբերին Հաագայի Միջազգային քրեական դատարանը ձերբակալման օրդեր է տվել Նեթանյահուի համար՝ Պաղեստինում ռազմական հանցագործությունների և մարդկության դեմ հանցագործությունների մեղադրանքով։ Սակայն Վիկտոր Օրբանի օրոք Նեթանյահուն արդեն այցելել էր Հունգարիա, որը ICC-ի անդամ է։
Իսրայելի և պաղեստինյան արմատական ​​ՀԱՄԱՍ շարժման միջև զինված հակամարտության հենց սկզբից Հունգարիան կողմ է կանգնել հրեական պետությանը՝ հայտարարելով ահաբեկչական հարձակումներից պաշտպանվելու՝ նրա իրավունքի մասին։ Հունգարիայի ներկայացուցիչները բազմիցս հանդես են եկել Իսրայելի գործողությունների օգտին ՄԱԿ-ում և այլ միջազգային ֆորումներում։