ՀՀ վարչապետը նոր նշանակումներ է կատարել
![]() 755 Երկուշաբթի, 11 հունիսի, 2018 թ., 11:00 ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նոր նշանակումներ է կատարել: Ղեկավարվելով «Հանրային ծառայության մասին» օրենքի 9-րդ հոդվածի 1-ին մասով՝ ՀՀ վարչապետը որոշել է Դավիթ Փախչանյանին նշանակել պաշտպանության նախարարի տեղակալ՝ ազատելով նրան Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարի տեղակալ-պաշտպանության նախարարության ռազմարդյունաբերության պետական կոմիտեի նախագահի պաշտոնակատարի պաշտոնից։ *** Ղեկավարվելով «Հանրային ծառայության մասին» օրենքի 9-րդ հոդվածի 1-ին մասով՝ ՀՀ վարչապետը որոշել է Արա Նազարյանին նշանակել արտակարգ իրավիճակների նախարարի տեղակալ: *** Ղեկավարվելով «Հանրային ծառայության մասին» օրենքի 9-րդ հոդվածի 1-ին մասով՝ ՀՀ վարչապետը որոշել է Արամ Թանքարյանին նշանակել արտակարգ իրավիճակների նախարարի տեղակալ: *** Ղեկավարվելով «Հանրային ծառայության մասին» օրենքի 9-րդ հոդվածի 1-ին մասով՝ ՀՀ վարչապետը որոշել է Վաչե Տերտերյանին նշանակել տարածքային կառավարման և զարգացման նախարարի առաջին տեղակալ։ *** Ղեկավարվելով «Հանրային ծառայության մասին» օրենքի 9-րդ հոդվածի 1-ին մասով՝ ՀՀ վարչապետը որոշել է Կարեն Իսախանյանին նշանակել տարածքային կառավարման և զարգացման նախարարի տեղակալ։ *** Ղեկավարվելով «Հանրային ծառայության մասին» օրենքի 9-րդ հոդվածի 1-ին մասով՝ ՀՀ վարչապետը որոշել է Դավիթ Գևորգյանին նշանակել տարածքային կառավարման և զարգացման նախարարի տեղակալ։ *** Ղեկավարվելով «Հանրային ծառայության մասին» օրենքի 9-րդ հոդվածի 1-ին մասով՝ ՀՀ վարչապետը որոշել է Լուսինե Առաքելյանին նշանակել կրթության և գիտության նախարարի տեղակալ: |