«Փաշինյանը պետք է ստորացնի Ալիևին». Ստյոպա Սաֆարյան
![]() 1059 Երկուշաբթի, 11 հունիսի, 2018 թ., 12:00 Իլհամ Ալիևի հետ հանդիպմանը Նիկոլ Փաշինյանը պետք է շատ կտրուկ դնի Վիեննայի պայմանավորվածությունները կյանքի կոչելու հարցը: Հիշեցնեմ, այն վերաբերում է միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմի ներդրմանը: Վերջին շաբաթների ու օրերի իրենց լպիրշ պահվածքը պետք է շրջվի իրենց դեմ: Փաշինյանը պետք է ստորացնի Ալիևին՝ ներկայացնելով, թե ինչպես են Նախիջևանում խնդրել, որ գերեզմաններ գնան, բայց դա քարոզչությամբ օգտագործել են սեփական հասարակությանը պատերազմի պատրաստելու համար: Ավելին, սահմանի այդ հատվածում վերջին օրերի ու այսօրվա կորուստները կրկին պետք է դրվեն սեղանին, պահանջելով հետաքննության մեխանիզմի կիրառում: Քաղաքականությունն այնպիսի բան է, որ անգամ ցավալի միջադեպերը պետք է օգտագործես քո օգտին՝ հանուն մեր տղերքի կյանքի պաշտպանության: Պահը բացառիկ է, հնարավորություններ միշտ կան, լեգիտիմությունը բավարարում է: Աղբյուրը` Ստյոպա Սաֆարյանի ֆեյսբուքյան էջ |