«Ձայնները գլուխները գցած Դուգին-Շեվչենկո խոռով երգում են, թե Սերժ Սարգսյանը համաձայնել էր 5 տարածք տալ». Ստյոպա Սաֆարյան
![]() 575 Երեքշաբթի, 10 հուլիսի, 2018 թ., 10:45 Քաղաքագետ Ստյոպա Սաֆարյանը Ֆեյսբուքի իր էջում գրել է. Ձայնները գլուխները գցած Դուգին-Շեվչենկո խոռով երգում են, թե Սերժ Սարգսյանը համաձայնել էր 5 տարածք տալ, Թավշյա հեղափոխությունը խոչընդոտեց: Եվ արդարանում են Ալիևի առաջ, թե բա մենք ինչ անենք, չլիներ Հայաստանում հեղափոխությունը, Կրեմլի խոստացած հողերը ստացած կլինեիք, թե կսկծու սրտով դառնացած են, որ ղարաբաղյան պլանը /առաջինը Դուգինը 2008-ին հայտարարեց, թե Մեդվեդևի պլան կա, ինչը հետագայում ստացավ Լավրովի պլան անվանումը/, թե բոչկա են գլորում կամ ուզում են Նիկոլ Փաշինյանին հասկացնել, որ պարտավոր է հին գիծը շարունակել, ինչպես այլ ոլորտներում.... Աղբյուրը` Ստյոպա Սաֆարյան (Ֆեյսբուք) |