![]() 598 Ուրբաթ, 03 օգոստոսի, 2018 թ., 07:20 Հանրապետության տարածքում օգոստոսի 6-ին հյուսիսային շրջաններում, 3-5-ը շրջանների զգալի մասում գիշերը և երեկոյան ժամերին սպասվում է անձրև և ամպրոպ, առանձին հատվածներում հնարավոր է նաև կարկուտ: Օգոստոսի 7-ին սպասվում է առանց տեղումների եղանակ։ Քամին՝ հարավ-արևմտյան՝ 5-10 մ/վ, ամպրոպների ժամանակ սպասվում է քամու ուժգնացում՝ 15-20 մ/վ: Օդի ջերմաստիճանն օգոստոսի 2-4-ն աստիճանաբար կնվազի 5-6 աստիճանով: Երևան քաղաքում օգոստոսի 3-ին, 6-ի երեկոյան ժամերին քաղաքի առանձին հատվածներում հնարավոր է, 3-5-ի գիշերը և կեսօրից հետո սպասվում է անձրև և ամպրոպ, ամպրոպների ժամանակ՝ քամու ուժգնացում՝ 18-20 մ/վ: Օգոստոսի 7-ին սպասվում է առանց տեղումների եղանակ։ Երևան քաղաքի օգոստոսի 3-ի բազմամյա կլիմայական տվյալներ. • Օդի առավելագույն ջերմաստիճան՝ 40.80C (1999 թ.) Եղանակային առաջիկա կանխատեսումներին ծանոթանալու համար այցելեք այստեղ: |