«Վլադիմիր Պուտինին հրավիրեցի Երևան, և նա համաձայնեց». Նիկոլ Փաշինյան
![]() 832 Երկուշաբթի, 10 սեպտեմբերի, 2018 թ., 12:10 Ինչպես ավելի վաղ հայտնել էինք, ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը սեպտեմբերի 8-ին Մոսկվա կատարած այցի ընթացքում հարցազրույց էր տվել ռուսական «Կոմերսանտ» պարբերականին, որում, մասնավորապես, խոսել էր ՌԴ նախագահի հետ ունեցած բանակցությունների արդյունքների մասին: Վարչապետի խոսքով՝ երկկողմ համաձայնագրեր չեն կնքվել, քանի որ դեռևս պաշտոնական այց չի իրականացվել ոչ իր, ոչ Վլադիմիր Պուտինի կողմից: «Այժմ մենք պայմանավորվածություն ունենք հարաբերությունների զարգացման հիմնական հարցերի շուրջ և պետք է աշխատենք կոնկրետ համաձայնագրերի վրա: Պայմանավորվել ենք, որ պետք է աշխատենք որոշ համաձայնագրերի՝ գազի, ատոմային էներգետիկայի, ռազմատեխնիկական համագործակցության շուրջ»,- ասել է վարչապետը՝ նշելով, որ Վլադիմիր Պուտինին հրավիրել է Երևան, և նա համաձայնել է: «Մոտ ապագայում այցը կկայանա»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը: |