«Արցախի ԱԺ նախագահն անգամ ընդհատում էր իմ ելույթները՝ ասելով, որ թույլ չի տա ԱԺ ամբիոնից ՀՀ ղեկավարի քննադատություն». Հայկ Խանումյան
![]() 973 Կիրակի, 16 սեպտեմբերի, 2018 թ., 13:25 Արցախի ԱԺ ընդդիմադիր պատգամավոր Հայկ Խանումյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Տարիներ շարունակ, Սերժ Սարգսյանի պաշտոնավարման ամենասկզբից, հրապարակայնորեն քննադատել եմ նրա ու իր թիմի պարտվողական քաղաքականությունն Արցախի հարցում: Երբ արդեն պատգամավոր էի և այդ ամենն անում էի ԱԺ ամբիոնից, Արցախի որոշ բարձրաստիճան պաշտոնյաներ ինձ կանչում էին «բազարի»՝ խնդրելով իրենց հայհոյել, բայց Սերժին ոչ մի բառ չասել: ԱԺ նախագահն անգամ ընդհատում էր իմ ելույթները՝ ասելով, որ թույլ չի տա ԱԺ ամբիոնից ՀՀ ղեկավարի քննադատություն: Հիմա հողատու Սերժին ու Վիգենին գովերգող, Արցախի սերժոֆիլ որոշ գործիչների համար աշխատող մի քանի գրչակներ փորձում են ամեն ինչ հակառակ ձևով ներկայացնել: Փաստորեն հանրության մանիպուլյացիան բացահայտ ստերի միջոցով մնացել է այս մարդուկների միակ զենքը»: |