Այսօր Տեղեկատվության ազատության միջազգային օրն է
![]() 552 Ուրբաթ, 28 սեպտեմբերի, 2018 թ., 12:00 Տեղեկատվության ազատության միջազգային օրը նշվում է սեպտեմբերի 28-ին: «Տեղեկատվության ազատության մասին» օրենքը ՀՀ Ազգային ժողովն ընդունել է 2003 թվականի սեպտեմբերի 23-ին: Ինֆորմացիայի ազատության կենտրոնն անցկացնում է ամենամյան «Ոսկե բանալի, ժանգոտ կողպեք» մրցանակաբաշխությունը, որն այս տարի տեղի կունենա Անի պլազա հյուրանոցում՝ ժամը 17-00-ին: 2003թ-ից, երբ ընդունվեց «Տեղեկատվության ազատության մասին» ՀՀ օրենքը, Ինֆորմացիայի ազատության կենտրոնը, գործընկեր հասարակական կազմակերպությունների հետ համատեղ, նախաձեռնեց ՏԱ ամենամյան մրցանակաբաշխություն, որի նպատակը հրապարակային և բաց աշխատանքը գնահատելն է և փակ ու գաղտնին աշխատելաոճը քննադատելը: Բաց և թափանցիկ աշխատանք իրականացնողները պարգևատրվում են բանալիներով, իսկ գաղտնի աշխատելաոճ իրականացնողները՝ կողպեքնորով: Միջոցառմանը ներկա են գտնվում պետական կառույցների, միջազգային և տեղական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, լրագրողներ: |