«Փաշինյան-Ալիև զրույցից հետո Հասանովը հանդիպել է հրամանատարների հետ». Աշոտ Ասատրյան
![]() 646 Շաբաթ, 29 սեպտեմբերի, 2018 թ., 19:30 Ռազմական վերլուծաբան Աշոտ Ասատրյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Սեպտեմբերի 29-ին, կենտրոնական հրամանատարական շտաբում Ադրբեջանի Պնախարար Զաքիր Հասանովը անցկացրեց հանդիպում ադրբեջանական բանակի հրամանատարական կազմի հետ: Հանդիպմանը առկա էին նաև վիդեո հաղորդակցման միջոցներ, որոնց օգնությամբ կապ է հաստատվել ճակատային հատվածում տեղակայված ստորաբաժանման հրամանատարների ինչպես նաև այլ պաշտոնյաների հետ: Հասանովն անձնակազմին փոխանցել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հանձնարարականները: Իր կողմից Զաքիր Հասանովը հրամայել է մարտական հերթապահությունը ավելի լավ կազմակերպել, օգտագործել տեխնիկական միջոցներ՝ անձնակազմի առավելագույն անվտանգության համար: Փաստացի մեկ օր առաջ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը կարճ հանդիպման ընթացքում պայմանավորվածություն են ձեռք բերել, որպեսզի մեղմեն առաջնագծի լարվածությունը»: |