«Հազար անգամ ասեցինք՝ քաղաքականությունը քո բանը չէ». Ստյոպա Սաֆարյան
![]() 688 Շաբաթ, 13 հոկտեմբերի, 2018 թ., 23:10 Քաղաքագետ Ստյոպա Սաֆարյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Երկրորդ նախագահի բլումբերգյան մտորումները, տվայտանքները կարդացի.... Չգիտեմ՝ ադեկվատությունը ստուգելու հարց կա.... Քանի ամիս է՝ կոկորդ է պատռում, թե քաղաքականություն է վերադառնում, դրա համար են հետապնդում.... Ոչ Երևանի ավագանու ընտրություններին մասնակցեց, ոչ էլ պարզվում է՝ խորհրդարանական ընտրություններին մասնակցելու մտադրություն ունի: Մեզ համար դա իհարկե լավ է: Բայց ո՞նց չհարցնես՝ բա ո՞նց ես մասնակցելու ու հայտ ներկայացնելու.... Չլինի՞ մտքինդ էլի հոկտեմբերի 27 է... Բայց իսկի անցածը չես մարսել.... Ու այդքան էլ գովազդեցին հարցազրույցը.... լրիվ խայտառակություն էր իր համար: Հեղինակավոր պարբերականը տեղը տեղին գրել է, թե ինչեր է արել ու ինչի համար են պատասխանատվության կանչում ու մեղադրում....Հազար անգամ ասեցինք՝ քաղաքականությունը քո բանը չէ: Քեզ ուղղակի բերեցին դրեցին այնտեղ, որտեղ չպետք է լինեիր, որտեղ այլ հանգամանքներում երազել չէիր կարող, որ կլինեիր...»: |