«Չի կարելի. դա լուրջ չի». Հակոբ Բադալյան
![]() 411 Կիրակի, 28 հոկտեմբերի, 2018 թ., 00:15 Քաղաքական մեկնաբան Հակոբ Բադալյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Անվտանգության խորհրդի հարգելի քարտուղար, երբ ԱՄՆ նախագահի ազգային ավտանգության հարցերի խորհրդականի տրամաչափ ներկայացնող պաշտոնյան ասում ա Հայաստանի վարչապետին սպառազինություն ձեռք բերելու առաջարկ եմ արել, դրա վերաբերյալ լրագրողական հարցերին չի կարելի պատասխանել, թե դրանք լոկ հայտարարություններ են և ոչ մի կոնկրետ բան չկա: Չի կարելի: Դա լուրջ չի: Իհարկե հասկանալի ա պահի նրբությունը,. զգուշավորության անհրաժեշտությունը, բայց էդ հարցերին կան դիվանագիտական պատասխանի բազմաթիվ տարբերակներ, որոնք չեն պարունակում էդ տրամաչափի պաշտոնյայի հասցեին ոչ կոռեկտ ակնարկներ: Ինչ ա նշանակում դրանք լոկ հայտարարություններ են, կոնկրետ բան չկա: Էդ կարգի պաշտոնյան լոկ հայտարարություն չի անում, նրա հայտարարությունն արդեն իսկ կոնկրետ բան ա: Հո Բոլթոնը սպառազինության էսքիզները գրպանից չէ՞ր հանելու՝ ներկայացներ»: |