«Չեմ կարող ասել՝ ինչի մասին է նա խոսում, որովհետև մենք չենք շփվում». Սամվել Բաբայան
Ուրբաթ, 23 նոյեմբերի, 2018 թ., 16:50
Ժիրայր Սեֆիլյանն ու «Սասնա ծռեր» կուսակցությունը գործունեություն են սկսել Արցախում, ինչպե՞ս եք վերաբերվում դրան՝ հարցին, Արցախի ՊԲ նախկին հրամանատար Սամվել Բաբայանը պատասխանեց. «Ժիրայր Սեֆիլյանի գործերն ինձ հետ որևիցե կապ չունեն: Ես իմ տեսակետն այդ հարցում արտահայտեցի շատ հստակ, որ չի կարելի Ղարաբաղում ունենալ իշխանություն, որը Հայաստանի հետ չի աշխատելու, չի համագործակցելու: Այսինքն՝ Հայաստանի կարծիքը պետք է նկատի ունենալ, միշտ: Ի՞նչ նկատի ուներ Ժիրայր Սեֆիլյանը, ես տեղյակ չեմ: Չեմ կարող ասել՝ ինչի մասին է նա խոսում, որովհետև մենք չենք շփվում: Ես Արցախը Հայաստանին միացնելու հարցն այս փուլում համարում եմ սխալ, նաև՝ Ռուսաստանի հետ հարաբերությունների վերաբերյալ Ժիրայր Սեֆիլյանի թիմի կարծիքը նույնպես համարում եմ սխալ: Պա՞րզ է: Դրա համար մենք իրար հետ չենք շփվում, իմ կարծիքը ես իրեն ասել եմ, տեղյակ ա»: