«Փաստացի երկու երկրների ղեկավարները մեծ հույսեր ունեն, որ 2019 թվականին Արցախի հարցում փոփոխություն է տեղի ունենալու». Աշոտ Ասատրյան
![]() 402 Երկուշաբթի, 17 դեկտեմբերի, 2018 թ., 01:10 Ռազմական վերլուծաբան Աշոտ Ասատրյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Փաշինյանը և Ալիևը Twitter-ի իրենց էջերում գրառում են կատարել Արցախի վերաբերյալ։ Հայաստանի վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանն իր էջում գրառում է կատարել, որը ուղղված է եղել Արցախի հարցի լուծմանը։ «Մեր համար առաջնային է մնում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորումը: Մենք կշարունակենք խաղաղ գործընթացը՝ ի նպաստ տարածաշրջանային խաղաղության և անվտանգության» - գրել է Փաշինյանը: Գրեթե նույն ժամանակում Արցախի հարցի լուծման վերաբերյալ գրառում է կատարել նաև Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը։ «2019 թվականը ազդակ կհաղորդի հայ-ադրբեջանական, ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացին» - գրել է Ալիևը։ Փաստացի երկու երկրների ղեկավարները մեծ հույսեր ունեն, որ 2019 թվականին Արցախի հարցում փոփոխություն է տեղի ունենալու, բայց թե ինչպես դա կլինի գոնե մեզ համար, այս պահին պարզ չէ»։ |