Պենտագոնում բարձր են գնահատել Հայաստանի հետ պաշտպանության ոլորտում համագործակցությունը
Հինգշաբթի, 31 հունվարի, 2019 թ., 14:45
ԱՄՆ պաշտպանության դեպարտամենտի ղեկավարի փոխտեղակալ Լաուրա Կուպերը մասնակցել է հայկական բանակի հիմնադրման 27-ամյակին նվիրված միջոցառումներին: Այս մասին հաղորդում է ԱՄՆ Հայ դատի հանձնախումբը: Միջոցառումներին Կուպերը հանդես է եկել ելույթով, որում բարձր է գնահատել Հայաստանի հետ պաշտպանության ոլորտում համագործակցությունը, մասնավորապես, Աֆղանստանում անցկացվող «Վճռական աջակցություն» առաքելությանը հայկական զինված ուժերի մասնակցությունը:
Լաուրա Կուպերն ընդգծել է, որ Հայաստանը մտնում է այն երկրների հնգյակում, որոնք՝ չլինելով ՆԱՏՕ-ի անդամներ, խաղաղապահ առաքելություն են իրականացնում Կոսովոյում:
Նա նաև խոսել է հայկական զինված ուժերի և Կանզասի ազգային գվարդիայի 15-ամյա համագործակցության մասին: Ելույթի վերջում Կուպերը Հայաստան այցելելու, Հայաստանի հետ պաշտպանության ոլորտում առավել սերտ համագործակցության ուղիներ որոնելու, ազատ և զարգացող Հայաստանին աջակցելու, միջազգային և գլոբալ անվտանգության ապահովման հարցում համատեղ աշխատելու հետաքրքրություն է հայտնել: