«Գոնե հասկանո՞ւմ են, որ Քոչարյանի ու Սերժի կամակատարներն են». Պարույր Հայրիկյան
![]() 261 Չորեքշաբթի, 06 փետրվարի, 2019 թ., 03:10 ԱԻՄ նախագահ Պարույր Հայրիկյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Գոնէ հասկանո՞ւմ են, որ Ռոբերտ Քոչարեանի ու Սերժ Սարգսեանի անուղղակի կամակատարներն ու խամաճիկներն են․․․ Մի քանի օրից ես հանգամանալի կը խօսեմ ու կը ներկայացնեմ ԱԻՄ գործունէութիւնը ազգային խորհրդանիշների ոլորտում, սակայն առայժմ միայն ուրախացնեմ նորօրեայ բոլշեւիկածին ստալինապաշտներին, որ երաժշտական հանճար Արամ Խաչատրեանի անունը շահարկելով բոլշեւիկեան խորհրդանիշը Հայաստանում վերականգնելու գործընթացը իրենք չէ որ սկսել են։ Անմեղսունակ փոքրիկներ ու մեծիկներ, դեռ Ռոբերտ Քոչարեանի օրոք դա ոչ միայն ծրագրուած էր, այլ նոյնիսկ նախատեսուած։ Ամենակարողը չկամեցաւ, որ այդ կեղտը համապատասխան բառերի արժանանար եւ գրողների, բանաստեղծները չկարողացան բոլշեւիկեան բռնապետութեան ծայրամասային գաւառ «սովետական Հայաստանի» համար գրած երաժշտութեանն շրջանակներում ԱՆԿԱԽ ՀԱՅԱՍՏԱՆԻՆ վայել բառեր գրել։ Ինչ գրում էին, մերժւում էր իրենց իսկ կողմից, իսկ յետոյ ես արդէն միջամտեցի որպէս սահսանադրագէտ եւ առանց հրապարակային աղմուկի կասեցրի այդ մեղմ ասած՝ խուժանութիւնը (իրականում հերթական ազգադաւութիւնը)։ |