«Ադրբեջանցիները կրկին փորձում են լարել իրավիճակն առաջնագծում». Արման Աբովյան
Չորեքշաբթի, 27 մարտի, 2019 թ., 09:50
ԱԺ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արման Աբովյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Փաշինյան-Ալիև հանդիպման նախաշեմին ադրբեջանցիները, համաձայն իրենց «հին ավանդույթների», կրկին փորձում են լարել իրավիճակը առաջնագծում (հիշեցնեմ՝ երեկ դրանք կրակ են բացել հայկական դիրքերի ուղղությամբ, երբ մերոնք թույլ չտվեցին իրենց նոր դիրք կառուցել հենց մեր դիրքերի քթի տակ): Ի՞նչ կարելի է ասել այս փաստի շուրջ. ոչ մի նոր բան, ըստ էության, քանի որ Ալիևն ընդհանրապես հավես չունի մտնել կառուցողական բանակցային դաշտ։
Ախր ո՜նց բացատրեմ...ադրբեջանցիները երբեք կամովի չեն մտնի արդար և տրամաբանական լուծումների տիրույթ, քանի որ կկրեն պարտություն։ Մնացածը կարևոր չէ։
Իմիջիայլոց, համաձայն ադրբեջանական սոցցանցերի օգտատերերի տեղեկությունների՝ Ալիևի ռեժիմի մարդակեր սադրանքների արդյունքում զոհվել է ադրբեջանական բանակի զինծառայող Ալլես Ալլեսովը:
Իսկ հիմա հարց. եթե ալիևյան ռեժիմը բացարձակ չի խնայում հենց իր երիտասարդ ցեղակիցներին և, առանց որևէ խղճի խայթի, ուղարկում է հայկական գնդացիրների տակ, ապա արժե՞ սպասել դրանցից ողջամիտ մոտեցում արցախյան հարցի խաղաղ լուծման գործընթացում։
Կարծում եմ՝ պատասխանն ինքներդ գիտեք»։