«Նիկո՛լ, Աննային ու Մեհրիբանին իրար կողք նստած տեսել է փեսաս, Ալիկը կապ չունի էս ինֆորմացիայի հետ, հետ տար իր գործին». Վ. Աղաբեկյան
![]() 1553 Չորեքշաբթի, 03 ապրիլի, 2019 թ., 11:50 Ֆեյսբուքյան օգտատեր Վահագն Աղաբեկյանը բաց նամակով դիմել է Նիկոլ Փաշինյանին. «Նիկոլ, դու էսօր աշխատանքից հանել ես քո պրոտոկոլի ղեկավարին՝ Ալիկին: Քո աշխատակազմում շատերը գիտեն, որ Աննան Ամերիկայից զանգել ասել է, թե իբր Ալիկն է ինձ ինֆոն տվել, որ Աննան ու Ալիևի կինը իրար կողք նստած Փարիզից թռել են Նյու Յորք՝ լույս ապրիլի 1-ի գիշերը AF 0092 ռեյսով: Ալիկին ես դեմքով դաժե չգիտեմ, ինքը ոչ մի կապ չունի էս ինֆորմացիայի հետ: Սամալյոտում Աննային ու Մեհրիբանին իրար կողք նստած տեսել է փեսաս (ֆոտո էլ ունի): Ես գիտեմ, որ դու իմ էջը կարդում ես. էդ տղից իզուր վրեժ մի լուծի, ինքը կապ չունի, հետ տար իր գործին: Համ էլ հասկացի, որ դու ընտանիքով մանրադիտակի տակ եք՝ Շվեյցարիաներից սկսած... հասկացար ինչ եմ ակնարկում: Սիրմաքեշը բացբերան մարդ ա...»: |