Ուրբաթ, 03 մայիսի, 2019 թ., 14:40
Քաղաքագետ Հայկ Մարտիրոսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «ԿԱՐԵՎՈՐ
Իմ ընկեր, արցախցի հրամանատար, պատերազմի հերոս Վահան Բադասյանի հետ Արցախում կատարվածը բազում հարցեր է առաջացնում:
Հուսամ՝ առաջիկա օրերին պատահարը վերապրած հրամանատարն ինքը հրապարակայնորեն կմանրամասնի դեպքը:
Բայց դրանից անկախ՝ Արցախի իշխանությունները պարտավոր են մանրակրկիտ և բաց հետաքննություն անցկացնել և թափանցիկ ու համակողմանի հաշվետվություն ներկայացնել:
Ելնելով պատահարի որոշ խիստ կասկածելի հանգամանքներից՝ կարող են լինել կասկածներ, որ ծանր ավտովթարը պատահականություն չէ:
Բադասյանի հետ խոսեցի քիչ առաջ: Վնասվածքներ ունի, բայց կյանքին վտանգ չի սպառնում: Փոխարենը՝ ծանր է ուղեկցի վիճակը:
Երկուսն էլ երևանյան հիվանդանոցներից մեկում են»:
Գրական կեղծանվամբ հանդես եկող ֆեյսբուքյան օգատատեր Գեհենի Առաքելն էլ իր էջում գրառում է կատարել այն մակագրելով՝ «ԱՀԱԲԵԿՈՒԹՅՈՒՆ ԿԳԲ-ի ՈՃՈՎ»: Ներկայացնելով Արցախի Հանրապետության ԱԺ նախկին պատգամավոր, Մարտական խաչի ասպետ Վահան Բադասյանի հետ տեղի ունեցած դժբախտ պատահարը, նա ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Ապրիլի 30-ի երեկոյան, իմ բարեկամ՝ Արցախի հերոս Վահան Բադասյանը և Ադելա Աբրամյանը, Վահան Բադասյանի ավտոմեքենայով Գանձասար-Ստեփանակերտ ճանապարհով գալուց ենթարկվում են ավտովթարի։ Արցախյան կլանի կողմից կազմակերպված ԿԳԲ-ի հին մեթոդը գործի դնելով։ Ավտովթարից մի կերպ կարողանում են ողջ դուրս գալ։ Ադելա Աբրամյանի կյանքին դեռ վտանգ սպառնում է. նրան ուղղաթիռով բերել են Երևան, իսկ Վահան Բադասյանը մի կերպ է շարժվում, ոտքի սալջարդվածքներով հիվանդանոցում է։ Բոլոր լրատվամիջոցների լրագրողներին՝ իմ բարեկամներին, իրավապաշտպան կառույցներին ու օրինապահ կառույցներին առաջարկում եմ այս հայտարարությունը ընդունել որպես ահազանգը ահաբեկության դեմ։ Հասարակական վերահսկողությունը և ուշադրության կենտրոնում պահել այս փաստը»,- գրել է օգտատերը։