«Արցախի անկախացումը հնարավոր է միայն Ռուսաստանի ագրեսիայի «օրինականացման» համատեքստում». Վահագն Ավագյան
Չորեքշաբթի, 08 մայիսի, 2019 թ., 22:45
«Սասնա Ծռեր» կուսակցության մամուլի խոսնակ Վահագն Ավագյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Կան չէ ավանակներ (ընդհուպ պատգամավորներ, նախարարներ, նախագահներ), որ ասում են Արցախը անկախացնենք, որ ՄԱԿ-ում երկու ձայն ունենանք։
Հարգելի «ԻԱ»-ներ, ՄԱԿ-ում երկու ձայն ունենալու համար ՄԱԿ-ի անդամների մեծամասնությունը պետք է ճանաչի Արցախը որպես անկախ պետություն, ինչը երբեք տեղի չի ունենա, քանի որ Արցախի անկախ պետություն ճանաչվելու պոտենցիալը հավասար է Սյունիքի անկախ պետություն ճանաչվելու պոտենցիալին կամ Շիրակի անկախ պետություն ճանաչվելու պոտենցիալին՝ ոչ ավել, ոչ պակաս։
Արցախի անկախացումը հնարավոր է միայն Ռուսաստանի ագրեսիայի հնարավորությունների «օրինականացման» համատեքստում, ինչպես օրինակ՝ Աբխազիայի կամ Հարավային Օսիայի հանրապետությունների պարագայում, որոնց ՄԱԿ-ը չի ճանաչել, բայց Ռուսաստանը ճանաչել է և զորք ուղարկել տեղի իշխանիկների «խնդրանքով»։
Այսօրվա պրոցեսը միայն այդ ուղին է սպասարկում, հետևաբար ՄԱԿ-ի անունն այլևս չտաք այ անմեղսունակներ․․.»: