«Պատասխանեք՝ ինչու եք Ռուսաստանի սիմվոլիկան կապել ռոբերտաբաջյանների նկարներին». Վահագն Ավագյան
![]() 435 Ուրբաթ, 10 մայիսի, 2019 թ., 02:05 «Սասնա Ծռեր» կուսակցության մամուլի խոսնակ Վահագն Ավագյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Երբ Հայաստանում վերջապես իշխանության գան ազգային ուժերը և ինքնախոստովանություններով ու փաստաթղթերով ցույց տան բոլորին ապրիլյան պայմանավորված պատերազմի մանրամասները, մասնավորապես, որ Ռուսաստանը Սերժիկի ու Ալիևի հետ պայմանավորված Ռոբերտ Աբաջյաններին մատաղ է արել Լավրովի ծրագրով Արցախի հանձնամնը, այդ ժամանակ հրապարակոյնորեն էսօրվա «անմահ գնդի» երթի մասնակիցներիդ աչքերին ենք նայելու, ու ասելու ենք՝ պատասխանեք, թե ինչու եք Ռուսաստանի սիմվոլիկան կապել ռոբերտաբաջյանների նկարներին։ Այսինքն՝ մեր հերոսին կապկպել եք իր դահիճի սիմվոլիկայով ու հպարտ մարշեր եք անում․․․ Այ էդպես անմահ գնդով մարշ եք անելու ՌԴ-ի Սիկտիֆկար քաղաքը, որովհետև դուք մեր սրբություններին եք կպնում, իսկ դա մենք չենք հանդուրժելու։ Նժդեհին ու իր դահիճ ստալինին իրար կողք եք դրել, դա մենք չենք հանդուրժելու»: |