«Հայրս ասաց՝ գնա աղջիկ ջան, պաշտպանիʹր երկիրդ». Մեծ հայրենականի վետերան Ռոզալյա Աբգարյան
![]() 386 Ուրբաթ, 10 մայիսի, 2019 թ., 00:25 Մեծ հայրենականի վետերան Ռոզալյա Աբգարյանը, 1941 թվականին դպրոցը ավարտելով, 18 տարեկանում գնացել է ռազմաճակատ և մասնակցել ռազմական գործողություններին. «Հավաքվեցինք դպրոցի բակում և որոշեցինք դիմում տալ, որ մեզ կամավոր ուղարկեն ռազմաճակատ»,-Հանրայինի եթերում ասել է տիկին Ռոզալյան: Նրա խոսքով՝ իր ծնողները սկզբից չեն իմացել իրենց դստեր քայլի մասին. «Մայրս դեմ էր, լացում էր: Բայց հայրս հին բոլշևիկ, արուժեյնիկ էր, Կարսից էր ծնունդով. իր առաջին ընտանիքին թուրքերը կոտորել էին և այդպես անըդհատ ուզում էր մի բան աներ, որ հոգին հանգստանա: Որ պատերազմը սկսվեց, ասաց, որ անպայման պետք է գնա ռազմաճակատ, բայց իրեն չտարան, որովհետև զենք սարքող էր, ասացին՝ դու այստեղ ավելի շատ օգուտ կտաս, քան՝ ռազմաճակատում: Հայրս ասաց՝ գնաʹ, աղջիʹկ ջան, պաշտպանիʹր երկիրդ, տղա չունեմ, դու գոնե այդ դերը կատարիր»,- իր հուշերն է պատմել Ռոզալյա Աբգարյանը: Պատերազմի վետերան տիկին Ռոզալյան այժմ վստահ է, որ իր սերնդի գործը պատվով շարունակում է ներկայիս սերունդը. «Մենք մեծեր ենք, մեր սերունդը շատ բան է տեսել, բայց մենք շատ ուրախ ենք, որ այն, ինչ որ մենք արել ենք, այդ էստաֆետան հանձնել ենք շատ ամուր ձեռքերի: Դրա ապացույցն էլ Արցախն է»,- նշել է նա: |