«Ադրբեջանի թիրախը մեզանից յուրաքանչյուրն է». Արման Մելիքյան
![]() 244 Ուրբաթ, 31 մայիսի, 2019 թ., 12:10 Արցախի նախկին արտգործնախարար Արման Մելիքյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Ադրբեջանի կողմից վարվող քաղաքականությունը հիմնված է շատ որոշակի սկզբունքների վրա: Մեծ հաշվով, Ադրբեջանը վարում է պետական ահաբեկչության քաղաքականություն, որի թիրախը մեզանից յուրաքանչյուրն է՝ հայկական ծագում ունեցող ցանկացած անձ: Դրան հնարավոր է արդյունավետ հակազդեցություն ցույց տալ միայն այն դեպքում, եթե պաշտոնական Երևանն իր առջև նման խնդիր դնի և համապատասխան մասնագիտական աշխատանք կազմակերպի ու դրա համար պատշաճ պատասխանատվությունը ստանձնի: Հակառակորդի համակարգված քաղաքականությանը ֆուտբոլիստ Մխիթարյանի գործոնը հակադրելը լուրջ չէ, թեև դա որոշակի անհարմարություններ պատճառեց Բաքվի իշխանություններին: Այդուհանդերձ, «Արսենալը» Բաքվում խաղաց ու պարտվեց, իսկ ադրբեջանական կողմն անգամ Մխիթարյանի պարագայում անպատիժ կերպով շարունակեց մնալ հայատյացության բացահայտ քարոզչության դիրքերում»: |