«Այ տականքներ, պատասխան տվեք, թե այդ օրերին ու տարիներին որտե՞ղ էիք». Երջանիկ Աբգարյան
![]() 930 Ուրբաթ, 21 հունիսի, 2019 թ., 21:20 ԳԽ և ԱԺ նախկին պատգամավոր Երջանիկ Աբգարյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Այ մարդ, քոչո-մոչոյական և սեռժիկ-մեռժիկական թաթար-մոնղոլական բանդան օրենքի տառերին կառչած էս ինչքան «օրինապաշտ փաստաբաններ» է ունեցել, որոնց անունները նույնիսկ չէինք լսել նախորդ 20 տարիների ընթացքում, երբ 1998-ին պետական հեղաշրջում էր կատարվում, երբ հետագա բոլոր ընտրությունները կեղծվում էին, երբ հոկտեմբերի 27-ի սպանդն էր իրագործվում, երբ երկրի ունեցվածքը սկսել էին դարձնել օտար երկրի պետական սեփականություն, երբ բացահայտորեն թալանվում էին երկիրն ու ժողովուրդը, երբ Մարտի 1-ի սպանդն էր իրագործվում, երբ երկիրը մեկ գիշերից հետո զոռով մտցնում էին Ռուսաստան կոչված անասնագոմը, երբ դավաճանաբար համաձայնություն էին տալիս Արցախը Ադրբեջանին հանձնել կազանյան կոչված եռակողմ համաձայնագրով, որի իրականացման առաջին փուլը սկսվեց 2016-ապրիլի 2-ի նացիստ Պուտինի կազմակերպած դավադրության իրագործմամբ: Եվ այլն, և այլն: Այ տականքներ, պատասխան տվեք, թե այդ օրերին ու տարիներին որտե՞ղ էիք, որ ոչինչ չէիք տեսնում: Չլինի թե ձեր լեզուն ու գլուխը մտցրել էիք նրանց հետույքը, որոնք էլ հաճույքով սնում էին ձեզ իրենց արտաթորանքներով»: |