Արաբական հեռուստաալիքը հրաժարվել է Ստամբուլի քաղաքապետի իշխանական թեկնածուի հետ հարցազրույցից
![]() 341 Կիրակի, 23 հունիսի, 2019 թ., 15:15 Արաբական Միացյալ Էմիրությունների (ԱՄԷ) «Al-Arabiya» հեռուստաալիքը վերջին պահին հրաժարվել է հարցազրույց անցկացնել Թուրքիայի իշխող «Արդարություն և զարգացում» կուսակցության Ստամբուլի քաղաքապետի թեկնածու Բինալի Յըլդըրըմի հետ. այս մասին գրում է «Ermenihaber»-ը։ Մարտի 31-ին Թուրքիայում կայացել էին ՏԻՄ ընտրություններ: Ստամբուլում հաղթող էր ճանաչվել ընդդիմադիր թեկնածու Էքրեմ Իմամօղլուն: Սակայն մայիսի 6-ին Թուրքիայի կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը չեղյալ էր հայտարարել Ստամբուլի ընտրությունների արդյունքները և նշանակվել էին նոր ընտրություններ հունիսի 23-ին: Ուշագրավն այն է, որ նույն հեռուստաընկերությունն ընդդիմադիր քեմալական «Ժողովրդահանրապետական կուսակցության» (ԺՀԿ-CHP) թեկնածու Էքրեմ Իմամօղլուի հետ անցկացրել է հարցազրույց, ինչն էլ ավելի է սրել իրավիճակը։ Հեռուստաալիքը երկու թեկնածուների գրասենյակներին ուղարկել էր հարցազրույց անցկացնելու դիմում։ Սակայն վերջին պահին «Al-Arabiya»-ն իշխանական շրջանակներից հրահանգ է ստացել չանցկացնել հարցազրույց Յըլդըրըմի հետ, և հարցազրույցը չեղարկվել է։ |