«ԵԱՀԿ ԽՎ նստաշրջանում հայկական պատվիրակությունը երկու մեծ հաջողություն գրանցեց». Ռուբեն Ռուբինյան
![]() 461 Շաբաթ, 06 հուլիսի, 2019 թ., 19:20 ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Հենց նոր Լյուքսեմբուրգում ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովի նստաշրջանի շրջանակներում հայկական պատվիրակությունը երկու մեծ հաջողություն գրանցեց։ Առաջինը՝ հայկական պատվիրակությունը ձախողել է թուրք և ադրբեջանցի պատվիրակների՝ Հայոց Ցեղասպանության ճանաչման կոչ անող պարբերությունը զեկույցից հեռացնելու փորձը։ Մյուսով հայկական պատվիրակությունը կանխել է զեկույցներից մեկում ղարաբաղյան հակամարտության համատեքստում հակահայկական ձևակերպումների ընդունումը։ Վերոնշյալ հակահայկական ձևակերպումների ընդունումը կանխելու համար աշխատել ենք ամսից ավելի՝ ներգրավելով խորհրդարանական դիվանագիտության ամբողջ ռեսուրսը։ Ավելի ուշ ԵԱՀԿ ԽՎ-ում հայկական պատվիրակության ղեկավար Հայկ Կոնջորյանն ավելի մանրամասն կներկայացնի մեր հաջողությունները»: |