«Առաջներում էլ Ադրբեջանը մեզնից շատ «անվտանգային» օգնություն էր ստանում, բայց այս կարգի չէր». Կարեն Վրթանեսյան
![]() 367 Ուրբաթ, 19 հուլիսի, 2019 թ., 18:15 Razm.info մասնագիտացված կայքի համակարգող, ռազմական հարցերով փորձագետ Կարեն Վրթանեսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Հետազոտող Սանամյան Էմիլը պարզել է, որ 2018 և 2019 ֆիսկալ տարիների համար Ադրբեջանը կստանա 102,5 մլն դոլարի «անվտանգային» (ըստ էության մեծ մասը՝ ռազմական) օգնություն ԱՄՆ-ից, Հայաստանը նույն ժամանակամիջոցում՝ 4,9 մլն։ Առաջներում էլ Ադրբեջանը մեզնից շատ էր ստանում, բայց այս կարգի չէր։ Այս տեղեկության ի հայտ գալու կոնտեքստում մի բան հիշեցնեմ․ այս պահին Արարատ Միրզոյանը՝ մի մեծ պատվիրակությամբ Միացյալ Նահանգներում է։ Այցի ընթացքում արդեն ստիպված է եղել արդարանալ ամերիկացիների առջև, թե ինչու Հայաստանը փորձում է նորմալ հարաբերություններ պահպանել Իրանի հետ։ Որևէ ինֆո, որ իր հերթին հարց բարձրացրած լինի Ադրբեջանին անհամաչափ ռազմական օգնություն տրամադրելու թեմայով, չունեմ»: |