Մանվել Գրիգորյանի գործով քննարկվում է փորձագետ ներգրավելու հարցը
![]() 278 Երեքշաբթի, 23 հուլիսի, 2019 թ., 13:15 Այսօր Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանում ընթացող ԱԺ նախկին պատգամավոր Մանվել Գրիգորյանի և նրա կնոջ՝ Նազիկ Ամիրյանի գործով դատական նիստին նախագահող դատավորը «Նաիրի» ԲԿ-ից գրություն է ստացել, որ Գրիգորյանն այսօրվա նիստին չի ներկայանա առողջական խնդիրների պատճառով: Գործով նիստին ներկա էր բժիշկ Լուսինե Մամիկոնյանը, ով պաշտպանական կողմի միջնորդությամբ ներգրավել է որպես փորձագետ: Մեղադրող կողմը, դիմելով դատարանին նշեց, որ պետք է ուսումնասիրեն բժշկի մասնագիտական ունակությունները հաստատող փաստաթղթերը, և հետո նոր դիրքորոշում հայտնեն: Դատավորն ընդմիջում հայտարարեց, որպեսզի Մամիկոնյանն անհրաժեշտ փաստաթղթերի բնօրինակները հատկացնի դատարանին: Նիստը կշարունակվի այսօր՝ ժամը 14:30-ին: Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ դատախազությունը միջնորդել էր Մանվել Գրիգորյանի նկատմամբ նշանակել միջգերատեսչական փորձաքննություն: |