Նիդերլանդներում արգելել են փարաջա կրել
Նիդերլանդներում ուժի մեջ է մտել «փարաջա և նիքաբ կրելու սահմանափակման» օրենքը: Այսուհետ նման կերպ արգելված է հայտնվել պետական կառույցներում և հասարակական տրանսպորտում:
Ուլտրաաջ կուսակցությունները սկսած 2005 թվականից պայքարում էին համապատասխան օրենքի ընդունման համար, և օրը անվանում են «պատմական»:
Արգելքում ներառված են մահմեդական փարաջան, նիքաբը և բուրկան, ինչպես նաև մոտոցիկլետների սաղավարտները: Պետական պաշտոնյաները կամ վարորդները, ովքեր հրաժարվում են բացել դեմքը, կարող են պահանջվել լքել դպրոցը, հիվանդանոցը, ավտոբուսը կամ գնացքի մեքենան: Բացի այդ, խախտողներին սպառնում է 150 եվրո տուգանք:
Մինչդեռ ոմանց համար մահմեդական փարանջայի կրումը կանանց ճնշման խորհրդանիշ է, մյուսների համար այս օրենքը ոտնձգություն է կրոնի նկատմամբ: Նիդերլանդների բեռնափոխադրման որոշ ընկերություններ, բժշկական և կրթական հաստատություններ արդեն հայտարարել են, որ «փարաջա և նիքաբը կրելու սահմանափակման» օրենքը չեն պահպանելու։