«Կառավարության այս պատմական նիստում ՀՀԿ-ՀՅԴ կոալիցիան հավանություն տվեց ստորագրելու Ստամբուլյան կոնվենցիան». Ստյոպա Սաֆարյան
![]() 236 Կիրակի, 04 օգոստոսի, 2019 թ., 18:45 Քաղաքագետ Ստյոպա Սաֆարյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Կառավարության այս պատմական նիստում՝ 2017թ. դեկտեմբերի 28-ին, ՀՀԿ-ՀՅԴ կոալիցիան հավանություն տվեց ստորագրելու Ստամբուլյան կոնվենցիան։ ՀՀԿ-ՀՅԴ կոալիցիոն կառավարության նախարար Դավիթ Հարությունյանը, մասնավորապես, հայտնել է․ «Մանրամասն չեմ ուզում խոսել, որովհետև որոշ ժամանակ առաջ մենք խոսում էինք ընտանեկան բռնության կանխարգելման ու զոհերի պաշտպանության մասին օրենքի նախագծի հետ կապված, սկզբունքորեն բուն դրույթներն այդ օրենքի վերցված են այս կոնվենցիայից»: ՀՀԿ-ն, ՀՅԴ-ն պատրաստվում էին այն վավերացնել վերապահումներով․ «Պետք է նշեմ, որ կոնվենցիոն որոշակի դրույթների հետ կապված ՀՀ-ն առաջարկում է վերապահում կատարել և մի շարք դրույթներ ՀՀ-ում չեն տարածվելու։ Պայմանավորված է մեր իրավական համակարգի առանձնահատկություններով»: Վերապահումները, որոնցով ՀՀԿ-ն ու ՀՅԴ-ն 2018-ին ստորագրել են կոնվենցիան, չեն վերաբերում այժմ շահարկվող և «հայ ժողովրդի ավանդական արժեքների վրա ոտնձգություն իրականացնող» դրույթներին»։ |