«Հեղափոխության առարկայացման համար պայքարը մտնում է բախտորոշ հանգրվան». Լևոն Շիրինյան
![]() 641 Երկուշաբթի, 12 օգոստոսի, 2019 թ., 09:15 Քաղաքական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Լևոն Շիրինյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Հայրենակի՛ց, հեղափոխության առարկայացման համար պայքարը, որ նույն ինքը պայքարն է հայոց պետականության համար, մտնում է վճռական և բախտորոշ հանգրվան: Վերականգնվող պետականության տեսլականն ու զարգացման հեռանկարները ՀՀ վարչապետը հռչակեց Արցախում՝ ՎԵՐԱԾՆՆԴԻ հրապարակում, որը խիստ իրատեսական է և հասանելի տեսանելի ապագայում, համազգային ջանքերի կազմակերպման ու մեկտեղման պարագայում: Սակայն, դա ենթադրում է ԳՈՂԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ (կողոպտիչների իշխանություն) ա-պ-ա-մ-ո-ն-տ-ա-ժ-ու-մ, պարագլուխների պատասխանատվություն և ազգային ունեցվածքի և կարևորագույն ձեռնարկություն-տնտեսությունների ազգայնացում: Հիշի՛ր, հեղափոխության առաջնորդների չափ, և նրանցից առավել, ինքդ ես պատասխանատու, քանզի առաջին հերթին քոնն է Հայաստան Հայրենիքը»: |