«Ադրբեջանում հայտնված զինծառայողը զորամասում խնդիրներ չի ունեցել». Եղեգիս համայնքի ղեկավար
![]() 519 Երեքշաբթի, 13 օգոստոսի, 2019 թ., 12:00 «Սահմանն անցած ու Ադրբեջանում հայտնված զինծառայող Արա Ղազարյանը զորամասում խնդիրներ չի ունեցել». MAMUL.am-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնեց Վայոց ձորի Եղեգիս համայնքի ղեկավար Արթուր Ստեփանյանը: Ըստ նրա՝ զինծառայողը սոցիալապես անապահով ընտանիքից է, ավագ եղբայր ունի: Թե ինչպես է եղել, որ նա հայտնվել է Ադրբեջանում, Ա. Ստեփանյանն ասաց, որ այս առումով 2 վարկած է շրջանառվում: «Դրանցից մեկի համաձայն՝ զբոսնելիս է եղել, մառախուղ է եղել, մոլորվել է և հայտնվել թշնամու թիրախում: Երկրորդ վարկածով ջուր բերելու է գնացել, ճանապարհը շփոթել է, մոլորվել ու հայտնվել Ադրբեջանում»,- հայտնեց գյուղապետը: Նա պնդեց, որ զինծառայողը զորամասում կանոնադրական խնդիրներ չի ունեցել: Համայնքապետ Ա. Ստեփանյանն ասաց նաև, որ հավելյալ մանրամասներից տեղյակ է ավագ եղբայրը, որի հետ զինծառայողը մշտական կապի մեջ է եղել, սակայն եղբոր հետ զրուցել իրեն չի հաջողվել, որովհետև նա արդեն ռազմական ոստիկանություն է գնացած եղել: Համայնքապետը նշեց, որ նոր տվյալներ ու հստակ տեղեկություններ ստանալու նպատակով մտադիր է այսօր երեկոյան կրկին այցելել Ղազարյանների տուն: Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ ԱՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունը հայտնել էր, որ օգոստոսի 12-ին՝ ժամը 12:00-ի սահմաններում, ՊԲ հարավ-արևելյան ուղղությամբ տեղակայված զորամասերից մեկի պահպանության տեղամասից, դեռևս չպարզված հանգամանքերում, մարտական դիրքը լքել է զինծառայող, 2000թ. ծնված Արայիկ Հայկի Ղազարյանը: Ըստ ադրբեջանական լրատվամիջոցների տարածած տեղեկատվության, զինծառայող Ղազարյանը գտնվում է նրանց մոտ: Դեպքի մանրամասները պարզելու համար կատարվում է քննություն: |