«Քաղաքական ապտակն էլ ինչպե՞ս է լինում». Նորայր Նորիկյան
![]() 354 Շաբաթ, 31 օգոստոսի, 2019 թ., 14:00 Փաստաբան Նորայր Նորիկյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «ՌԴ Նախագահ Վլադիմիր Պուտինը շնորհավորել է Ռոբերտ Քոչարյանին՝ ծննդյան օրվա կապակցությամբ։ Ռուսաստանի և նրա նախագահի խնդիրն է այս կամ այն անձին համարել Ռուսաստանի ընկերն ու բարեկամը, բայց որ այսպիսի ուղերձները ուղղակի ապտակ են Հայաստանի քաղաքական իշխանությանը, գոնե ինքս արդեն որևէ կասկած չունեմ: Սա ուղղակիորեն խոսում է այն մասին, որ Ռուսաստանի իշխանությունների համար անընդունելի են մարտի 1-ի գործով Հայաստանում իրականացվող քրեական գործի հարուցումը և հատկապես Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ իրականացվող քրեական հետապնդումը: Ինձ ապշեցնում է Հայաստանի իշխանության դիրքորոշումը, թե հայ-ռուսական հարաբերությունները փայլուն են կամ երբևէ այնքան լավ չեն եղել, որքան այսօր: Մեկ անգամ ևս կրկնում եմ, որ անհրաժեշտ է վերբեռնել հայ-ռուսական հարաբերությունները և հստակեցնել զգայուն հարցերի վերաբերյալ դիրքորոշումները՝ փորձելով անել հնարավոր ամեն ինչ՝ հասկանալ տալու համար, որ Հայաստանում իրականացվող գործընթացները չպետք է ազդեն հայ-ռուսական հարաբերությունների վրա և ուղղված չեն այդ հարաբերությունների դեմ»: |