Արման Բաբաջանյանը դիմել է ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանին
![]() 254 Հինգշաբթի, 17 հոկտեմբերի, 2019 թ., 16:50 ԱԺ պատգամավոր Արման Բաբաջանյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «ՍԴ-ի շուրջ ճգնաժամն անպայման կհանգուցալուծվի: Բայց մեր երկրում կարևոր և առանցքային այլ անելիքներ կան, որոնց պետք է ձեռնամուխ լինել: Այսօր պաշտոնապես դիմել եմ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանին՝ առաջարկելով ստեղծել աշխատանքային խումբ, որը կգործի մշտական հիմունքներով և կզբաղվի Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացին առնչվող խնդիրներով: Աշխատանքային խմբում կընդգրկվեն ԱԺ արտաքին հարաբերությունների, պաշտպանության և անվտանգության հարցերի հանձնաժողովների անդամներ, ԱԳՆ ներկայացուցիչ կամ ներկայացուցիչներ, ինչպես նաև հրավիրյալ հայ և արտերկրյա փորձագետներ: Աշխատանքային խումբը պարբերաբար հանդես կգա զեկույցներով, վերլուծություններով և երաշխավորություններով, որոնք կամրապնդեն հայկական կողմի դիրքերը բանակցային գործընթացում: Աշխատանքային խմբի գործունեության մյուս ուղղությունը կլինի խորհրդարանական դիվանագիտության հարթությունում Ղարաբաղյան հակամարտությանն առնչվող աշխատանքը, միասնական ու համակարգված մոտեցումների մշակումը: |