«Մանվել Գրիգորյանի կյանքին վտանգ է սպառնում». պաշտպան
![]() 299 Հինգշաբթի, 31 հոկտեմբերի, 2019 թ., 14:15 «Անթույլատրելի է, որ նման հիվանդություններ ունեցող մարդուն պահում են կալանքի տակ: Մ.Գրիգորյանի կյանքին վտանգ է սպառնում». հոկտեմբերի 31-ին լրագրողների հետ հանդիպմանը հերթական անգամ հայտարարեց ԱԺ նախկին պատգամավոր Մանվել Գրիգորյանի պաշտպան Լևոն Բաղդասարյանը: Նա տարօրինակ համարեց ամիսներ առաջ ձևավորված միջգերատեսչական հանձնաժողովի տված փորձագիտական եզրակացությունը: Հանձնաժողովը պետք է տար հարցերի պատասխանները, թե Մ.Գրիգորյանի հիվանդություններն ընգդրկվա՞ծ են կառավարության որոշմամբ սահմանված այն հիվանդությունների ցանկում, ըստ որի պատիժ կրել-չկրելու հանգամանքներն են հստակեցվում, երկրորդ՝ կալանքի պահից մինչ այժմ հիվանդությունների բացասական շարժ տեղի ունեցե՞լ է, թե՞ ոչ, և երրորդ՝ այդ հիվանդություններն իր պաշտպանյալի կյանքի համար վտանգավո՞ր են, թե՞ ոչ: Հանձնաժողովը գտել է, որ Մ.Գրիգորյանի հիվանդությունները տվյալ պահին չեն կարող ցանկում ընդգրկվել: «Ի՞նչ է նշանակում ներկա պահին, բա ո՞ր պահից են ընդգրկվելու»,- ասաց պաշտպանը: |