«Ինքը ոչ թե թույլտվություն, այլ հրահանգ էր ստացել». Սյուզաննա Սիմոնյան
Հինգշաբթի, 19 դեկտեմբերի, 2019 թ., 05:35
Նախկին ՀԽ մամլո քարտուղար Սյուզաննա Սիմոնյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Գիտեք չէ՞, որ «օրինապաշտ» Օսիպյանը, երբ առաջին պահին մտել էր ՊՊԾ տղաների հետ բանակցելու, երբ տղաներն ասել էին ապստամբում ենք, առաջին հարցը եղել է, իսկ դուք քաղաքապետարանից թույլտվություն ունե՞ք:
Մեր խայտառակ օրինապաշտը տեսնես ումի՞ց էր թույլտվություն ստացել մեկ տարի առաջ կեղծիք պարունակող հայտարարություններ տարածելիս և Ծռերի հանդեպ դատարանում սուտ մատնություն իրականացնելիս: Պարզ է չէ՞, որ ինքը ոչ թե թույլտվություն, այլ հրահանգ էր ստացել:
Անփառունակը, երբ դուրս եկավ, շատ արագ մոռացավ, թե ոնց էր համոզում, աղաչում-պաղատում ու հետն էլ հավաստիացնում, թե դուրս գալուց այլևս համակարգում երբեք չի աշխատելու, մարդ չի ծեծելու ու գործ չի սարքելու: Այսօր նա փափուկ հանգրվանել է այն երկրում, ում հրահանգը կատարեց դատարանում: Այս նկարն էլ խոսում է իր էության մասին»: