«Հայկ Հարությունյանի և Աշոտ Կարապետյանի մահվան դեպքերից հետո, այս մեկը, մեղմ ասած, զարմանալի է». Արփի Դավոյան
![]() 409 Ուրբաթ, 17 հունվարի, 2020 թ., 21:55 ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Արփի Դավոյանը Factor TV-ի հետ զրույցում անդրադարձել է ԱԱԾ նախկին ղեկավար Գեորգի Կուտոյանի մահվանը։ «Սարսափելի և անսպասելի դեպք է տեղի ունեցել։ Կարծում եմ, պետք է սպասենք իրավապահների արձագանքին և ենթադրություններ չանենք: Ինչ-որ շղթայական գործընթաց է գնում։ Չգիտեմ՝ ինչ բնորոշում տալ։ Կարծում եմ՝ պետք է լավ աշխատեն իրավապահ մարմինները և կարողանան հստակ պարզել՝ ինչ է տեղի ունեցել։ Որևէ գնահատական չեմ կարող տալ։ Պետք է հասկանալ՝ ինչո՞ւ են նմանատիպ սպանություններ տեղի ունենում, ովքեր են պատասխանատու։ Հայկ Հարությունյանի և Աշոտ Կարապետյանի մահվան դեպքերից հետո այս մեկը, մեղմ ասած, զարմանալի է։ Միանշանակ, մասնավոր ենթադրություններ ու կարծիքներ հայտնելն անօգուտ է»,- ասել է Արփի Դավոյանը։ Մանրամասները՝ տեսանյութում։ |