««Վարդանանք» չկարդալու պատճառով Սերժիկը Ծառուկյանին հեռացրեց քաղաքականությունից». Հովհաննես Գալստյան
![]() 374 Չորեքշաբթի, 22 հունվարի, 2020 թ., 14:30 Ազատամարտիկ Հովհաննես Գալստյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Հինգ տարի առաջ, «ՎԱՐԴԱՆԱՆՔ» չկարդալու պատճառով, Սերժիկը Ծառուկյանին հեռացրեց քաղաքականությունից՝ ապացուցելով, որ քաղաքական դաշտում եղածներից շատերի համար քաղաքականությունից մինչև քաղաքաքլանություն մի քայլ է: Պյութագորասի թեորեմը չիմանալու պատճառով էլ խուզարկվեցին Գագոյի օբեկտները: Շատ ԲՀԿ-ականներ իջան ջրի հատակը, մինչև կանցներ վտանգը: Հիմա կասեք՝ բա թագավո՞րը, բա թագավորի զո՞րքը: Երկու տարի հետո, երբ Սերժիկին նորից ընդդիմություն էր պետք, նա Գագո ձյաձյային ետ բերեց և ժողովուրդը վերջնականապես համոզվեց, որ փողոցում ՀՀԿ տատիկի և ՀՀՇ Գևորիկի 200 դրամի համար կռիվն ավելի լուրջ էր, քան մտքի երկու գիգանտների պատերազմը: ԵՎ նա նորից վերադարձավ ՄԵԾ ՔԱՂԱՔԱԿԱՆՈՒԹՅՈՒՆ: Իսկ հիմա որտե՞ղ է նա... Ինչո՞ւ հիշեցի... ՖԲ-ն հիշեցրեց, որ հինգ տարի առաջ՝ Մկի տանը տեղի ունեցած խորհրդավոր ընթրիքից հետո, ՄԵԾ ԼՈՌԵՑՈՒ պոեմի բառերով նկարագրել էի տեղի ունեցածը՝ Նստած է Սերժը. նրա առաջին Աշխարհքում հաստատ չկա ոչ մի բան, «ԱՌԻՆՋԱԲԵՐԴԻ ԱՌՈՒՄԸ»»: |