«Ոչ մարտական պայմաններում մահերի փաստերը շատ մտահոգիչ են». Արթուր Սաքունց
![]() 333 Ուրբաթ, 31 հունվարի, 2020 թ., 23:50 Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի ղեկավար, իրավապաշտպան Արթուր Սաքունցը Factor TV-ի եթերում, անդրադառնալով երեկ Արցախի զորամասերից մեկում զինվորի մահվան դեպքին և վիճակագրությանը, որ այս ամիս բանակում արդեն 4 զոհ և 8 վիրավոր կա, ասել է, որ յուրաքանչյուր նման միջադեպ հետևանք է ինչ-որ բացթողման։ Նա նշել է ոչ մարտական պայմաններում մահերի փաստերը շատ մտահոգիչ են, և պատճառն առկա մթնոլորտն է. «Պատճառներն ակնհայտ հետևանք են զինվորական հրահանգավորման, զինվորական կարգապահության, ծառայության կազմակերպման, այդ թվում՝ նաև անձնակազմի հետ աշխատանքի բնագավառում առկա խնդիրների։ Չպետք է բավարարվել միայն նյութատեխնիկական պայմանների բարելավմամբ, մթնոլորտի ձևավորման համար բոլորովին այլ աշխատանք է պետք»,- ասել է իրավապաշտպանը։ Մանրամասները՝ տեսանյութում: |