«Քանի դեռ նախագիծը չի ընդունվել 1-ին ընթերցմամբ և չի ստացել ՍԴ-ի դրական եզրակացությունը, չի կարող դրվել հանրաքվեի». Ամրամ Մակինյան
![]() 291 Հինգշաբթի, 06 փետրվարի, 2020 թ., 15:05 Փաստաբան Ամրամ Մակինյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Հարգելիներս, խնդրում եմ նայեք «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 86-րդ հոդվածը։ Դրա համաձայն՝ սահմանադրության փոփոխությունների նախագիծն Ազգային ժողովում քննարկվում է երկու ընթերցմամբ։ Առաջին ընթերցմամբ ընդունվելուց (անհրաժեշտ է 88 կողմ ձայն) և Սահմանադրական դատարանի դրական եզրակացությունը ստանալուց հետո միայն Ազգային ժողովը կարող է քննարկել նշված նախագիծն ընդունելու/հանրաքվեի նշանակելու հարցը։ Քանի դեռ սահմանադրական փոփոխության նախագիծը չի ընդունվել առաջին ընթերցմամբ և չի ստացել սահմանադրական դատարանի դրական եզրակացությունը, այն չի կարող դրվել հանրաքվեի։ Դադարեցրեք այս իրավական խեղկատակությունը։ |